National Dirt
Monday, 26 September 2016


Rico Abreu won last Saturday night's USAC National Midget "4-Crown Nationals" feature at Eldora Speedway. Rico Abreu won last Saturday night's USAC National Midget "4-Crown Nationals" feature at Eldora Speedway. Rich Forman Photo


Only 30 points separate the top four drivers in USAC’s National Midget Championship standings, setting up what promises to be a real shootout for the crown in the remaining 2016 races.

First up is the “Gold Crown Midget Nationals” at Tri-City Speedway in Granite City, Ill. October 6-7-8 which could decide the championship fate of Spencer Bayston, Chad Boat, Brady Bacon and Tanner Thorson.

Tanner Thorson appears to be the odds-on favorite to repeat as “Gold Crown” champion after capturing both legs of last year’s program. He is fourth in the points, 30 back of teammate Spencer Bayston, only eight behind Chad Boat and just three back of Brady Bacon.

Only the three-night “Gold Crown,” plus the October 20 “Jason Leffler Memorial” at Wayne City, Ill. and the November 24 “Turkey Night Grand Prix” at Ventura, Calif. remain on the calendar.

Keith Kunz/Curb-Agajanian driver Rico Abreu completely dominated Saturday’s 35th Annual “4-Crown Nationals” at the Eldora Speedway in Rossburg, Ohio. After racing in New Hampshire Saturday and jetting to Eldora via Tony Stewart’s plane, he proceeded to post the ProSource fast qualifying time, then caught Chad Boat on lap two and virtually ran away from the field en route to the 25-lap victory in the DC Solar/Abreu Vineyards Speedway/Bullet Toyota.

Thorson was second at the checkered flag, ahead of Bacon, Boat and Holly Shelton.

Kunz/Curb-Agajanian teammate Carson Macedo claimed the KSE Racing Products/Larry Rice High Performance Hard Charger Award for coming from 23rd starting spot to seventh.



DATE: Thursday, Friday & Saturday, October 6-7-8, 2016

SERIES: USAC Midget National Championship

TRACK: Tri-City Speedway (Granite City, Illinois) – 3/8-mile, dirt oval

EVENT: “Gold Crown Midget Nationals” featuring the USAC Midget National Championship (Thurs.-Fri.-Sat.) and MOWA Sprint Cars (Fri.-Sat.)

STARTING TIMES: Front gate opens: 5:30pm (Thursday) and 5pm (Friday & Saturday)


TRACK ADDRESS: 5100 Nameoki Rd, Granite City, IL 62040

TRACK PHONE: (618) 931-7836


MEDIA COVERAGE: Live updates on and and available on the Race Monitor app on your phone.



2008: Jerry Coons, Jr., 2010: Darren Hagen, 2011: Levi Jones, 2012: Kyle Larson, 2013: Christopher Bell, 2015: Tanner Thorson



1.   (947) Spencer Bayston (Lebanon, IN)

2.   (925) Chad Boat (Phoenix, AZ)

3.   (920) Brady Bacon (Broken Arrow, OK)

4.   (917) Tanner Thorson (Minden, NV)

5.   (805) (R) Carson Macedo (Lemoore, CA)

6.   (720) Bryan Clauson (Noblesville, IN)

7.   (693) (R) Ryan Robinson (Foresthill, CA)

8.   (640) (R) Holly Shelton (Sacramento, CA)

9.   (589) Tyler Thomas (Collinsville, OK)

10. (493) (R) Ryan Greth (New Cumberland, PA)                                                                  

**(R) represents a USAC Midget National Championship Rookie Driver



1.   (805) Carson Macedo (Lemoore, CA)

2.   (693) Ryan Robinson (Foresthill, CA)

3.   (640) Holly Shelton (Sacramento, CA)

4.   (493) Ryan Greth (New Cumberland, PA)

5.   (407) Shane Golobic (Fremont, CA)

6.   (361) Gage Walker (Fairland, IN)

7.   (165) Tucker Klaasmeyer (Paola, KS)

8.   (138) Dayne Kingshott (Eaton, W. Australia)

9.   (134) David Budres (Beloit, WI)

10. (125) Chase Johnson (Penngrove, CA)



1.   (947) Keith Kunz/Curb-Agajanian #97

2.   (925) Tucker-Boat Motorsports #84

3.   (920) FMR Racing #76m

4.   (917) Keith Kunz/Curb-Agajanian #67

5.   (805) Keith Kunz/Curb-Agajanian Motorsports #71K

6.   (700) Rusty Kunz Racing #1K

7.   (693) Keith Kunz/Curb-Agajanian Motorsports #71

8.   (640) Keith Kunz/Curb-Agajanian Motorsports #67K

9.   (589) Tyler Thomas Motorsports #91T

10. (493) Wayne Lesher #4



Mar 19: &&& Du Quoin, IL - Southern Illinois Center

WINNER: Shane Golobic

Apr 8: Kokomo, IN - Kokomo Speedway

WINNER: Rained Out

Apr 9: Kokomo, IN - Kokomo Speedway

WINNER: Rained Out

May 31: @@@ Montpelier, IN - Montpelier Motor Speedway

WINNER: Kyle Larson

Jun 1: @@@ Gas City, IN - Gas City I-69 Speedway

WINNER: Spencer Bayston

Jun 2: @@@ Putnamville, IN - Lincoln Park Speedway

WINNER: Tanner Thorson

Jun 3: @@@ Bloomington, IN - Bloomington Speedway

WINNER: Christopher Bell

Jun 4: @@@ Lawrenceburg, IN - Lawrenceburg Speedway

WINNER: Rained Out

Jun 5: @@@ Kokomo, IN - Kokomo Speedway

WINNER: Rico Abreu

Jun 17: West Memphis, AR - Riverside International Speedway

WINNER: Tanner Thorson

Jun 18: West Memphis, AR - Riverside International Speedway

WINNER: Bryan Clauson

Aug 2: Fairbury, NE – Jefferson County Speedway

WINNER: Chad Boat

Aug 3: Beloit, KS - Solomon Valley Raceway

WINNER: Bryan Clauson

Aug 5: Belleville, KS - Belleville High Banks

WINNER: Chad Boat

Aug 6: Belleville, KS - Belleville High Banks

WINNER: Chad Boat

Aug 14: *** York Haven, PA - Susquehanna Speedway

WINNER: Rained Out

Aug 15: *** Spring Run, PA - Path Valley Speedway Park

WINNER: Rained Out

Aug 16: *** Newmanstown, PA - Lanco’s Clyde Martin Memorial Speedway

WINNER: Tanner Thorson

Aug 17: *** Abbottstown, PA - Lincoln Speedway

WINNER: Rained Out

Sep 24: Rossburg, OH - Eldora Speedway

WINNER: Rico Abreu

Oct 6: Granite City, IL - Tri-City Speedway

Oct 7: Granite City, IL - Tri-City Speedway                                                       

Oct 8: Granite City, IL - Tri-City Speedway

Oct 21: %%% Wayne City, IL - Wayne County Speedway

Nov 24: ### Ventura, CA - Ventura Raceway

------------------------ KEY DEFINITIONS -------------------------

Races noted with &&& represent an indoor race.

Races noted with @@@ represent Indiana Midget Week.

Races noted with *** represent a Co-Sanctioned race with ARDC.

Races noted with %%% represent a co-sanctioned race with POWRi.

Races noted with ### represent a Co-Sanctioned race with the USAC Western Midget Championship.




1. (3) Chad Boat (Jefferson County Speedway on Aug. 2, Belleville High Banks on Aug. 5 & Belleville High Banks on Aug. 6)

    (3) Tanner Thorson (Lincoln Park Speedway on June 2, Riverside International Speedway on June 17 & Lanco’s Clyde Martin Memorial Speedway on Aug. 16)                                                                                                                                                                          

3. (2) Rico Abreu (Kokomo Speedway on June 5 & Eldora Speedway on Sept. 24)

    (2) Bryan Clauson (Riverside International Speedway on June 18 & Solomon Valley Raceway on Aug. 3)

5. (1) Spencer Bayston (Gas City I-69 Speedway on June 1)

    (1) Christopher Bell (Bloomington Speedway on June 3)

    (1) Shane Golobic (Southern Illinois Center on March 19)

    (1) Kyle Larson (Montpelier Motor Speedway on May 31)



1.   (99) Tanner Thorson

2.   (84) Chad Boat

3.   (69) Spencer Bayston

4. (33) Rico Abreu

5.   (29) Bryan Clauson

6.   (28) Shane Cottle

7.   (25) Carson Macedo

8.   (24) Christopher Bell

9.   (17) Alex Bright & Shane Golobic

11. (13) Ryan Robinson

12. (6) Brady Bacon, Dave Darland & Kyle Larson

15. (4) Holly Shelton



1.   (10) Spencer Bayston

2.   (8) Brady Bacon & Chad Boat

4.   (7) Bryan Clauson

5.   (6) Tanner Thorson

6.   (5) Carson Macedo

7.   (4) Christopher Bell

8.   (3) Rico Abreu, Jerry Coons, Jr., Shane Golobic & Tyler Thomas

12. (2) & Kyle Larson

13. (1) Shane Cottle, Dave Darland, Zach Daum, Thomas Meseraull, Jim Radney, Ryan Robinson & Tony Roney & Holly Shelton



1.   (12) Brady Bacon, Spencer Bayston & Chad Boat

4.   (11) Carson Macedo & Tanner Thorson

6.   (10) Ryan Robinson

7.   (8) Bryan Clauson

8.   (7) Tyler Thomas

9.   (6) Jerry Coons, Jr.

10. (5) Rico Abreu, Shane Golobic & Holly Shelton

13. (4) Christopher Bell & Dave Darland

15. (3) Zach Daum

16. (2) Ryan Greth, Kyle Larson & Davey Ray

19. (1) Travis Berryhill, Brenden Bright, Steve Buckwalter, David Budres, Isaac Chapple, Shane Cottle, Tucker Klaasmeyer, Tommy Kunsman, Thomas Meseraull, Justin Peck, Jimi Quin, Jim Radney, Tony Roney, Holly Shelton, Jeff Stasa, Ricky Stenhouse, Jr., Gage Walker & Chris Windom



1. (3) Rico Abreu, Brady Bacon & Tanner Thorson

4. (2) Christopher Bell

5. (1) Spencer Bayston & Carson Macedo


HEAT RACE WINS (Presented by Simpson Race Products, Competition Suspension (CSI), Benic Enterprises & Indy Race Parts):

1.   (6) Chad Boat, Carson Macedo & Tanner Thorson

4.   (4) Rico Abreu, Bryan Clauson & Ryan Greth

7.   (3) Spencer Bayston

8.   (2) Brady Bacon, Tucker Klaasmeyer & Tyler Thomas

11. (1) Christopher Bell, Alex Bright, Chase Briscoe, Austin Brown, Steve Buckwalter, Shane Cottle, Zach Daum, Shane Golobic, Dereck King, Trevor Kobylarz, Kyle Larson, Jake Neuman, Keith Rauch, Davey Ray, Ryan Robinson & Gage Walker



1. (2) Christopher Bell & Holly Shelton

3. (1) Brady Bacon, Spencer Bayston, Travis Berryhill, Bryan Clauson, Thomas Meseraull, Casey Shuman & Tyler Thomas



1. (1) Chad Boat & Bryan Clauson


QUALIFYING RACE WINS:                          

1. (1) Chad Boat, David Budres, Bryan Clauson & Shane Cottle



1. (1) Chris Andrews, Chad Boat, Dave Darland, Jake Neuman & Davey Ray



1.   (14) Brady Bacon, Spencer Bayston, Chad Boat, Holly Shelton & Tanner Thorson

6.   (12) Bryan Clauson, Carson Macedo & Ryan Robinson

9.   (11) Ryan Greth & Tyler Thomas

11. (9) Gage Walker

12. (8) Dave Darland, Zach Daum & Shane Golobic

15. (7) Jerry Coons, Jr.

16. (6) Rico Abreu & Steve Buckwalter

18. (5) Jimi Quin

19. (4) Christopher Bell, David Budres, Chett Gehrke, Terry Goodwin, Dayne Kingshott & Jeff Stasa

25. (3) Cody Brewer, Isaac Chapple, Tony DiMattia, Anton Hernandez, Chase Johnson, Tucker Klaasmeyer & Justin Peck Davey Ray,

32. (2) Nick Bailey, Phillip Davis, Michelle Decker, Andrew Felker, Justin Grant, Bob Harr, Scott Hatton, Garett Hood, Kyle Jones, Kyle Larson, Brayton Lynch, Chase McDermand, Tyler Nelson, Jake Neuman, Keith Rauch, Matt Sherrell, Ricky Stenhouse, Jr., Travis Scott, Curtis Spicer & Chris Windom

52. (1) Garrett Aitken, Brett Arndt, Terry Babb, Robert Bell, Lance Bennett, Travis Berryhill, Jake Blackhurst, Alex Bright, Brenden Bright, Austin Brown, Shane Cottle, Tyler Courtney, Michelle Decker, Tyler Dunkle, Chad Frewaldt, Morgan Frewaldt, Gary Gipson, Justin Grosz, Josh Heckman, Eric Hein, Eric Heydenreich, Logan Jarrett, Kenney Johnson, Matt Johnson, Warren Johnson, Dereck King, John Klabunde, Trevor Kobylarz, Tommy Kunsman, Thomas Meseraull, Ryan Oerter, Jim Radney, Daniel Robinson, Tony Roney, Kyle Schuett, Casey Shuman, Brett Wanner, Nick Wean, Dustin Weland & Bear Wood



Mar 19: Southern Illinois Center: Tanner Thorson (12 positions)

May 31: Montpelier Motor Speedway:Dave Darland (15 positions)

Jun 1: Gas City I-69 Speedway: Shane Golobic (9 positions)

Jun 2: Lincoln Park Speedway: Jerry Coons, Jr. (14 positions)

Jun 3: Bloomington Speedway: Tyler Thomas (12 positions)

Jun 5: Kokomo Speedway: Dayne Kingshott (7 positions)

Jun 17: Riverside International Speedway: Shane Golobic (9 positions)

Jun 18: Riverside International Speedway: Bryan Clauson (8 positions)

Aug. 2: Jefferson County Speedway: Bryan Clauson (9 positions)

Aug. 3: Solomon Valley Raceway: Tanner Thorson (15 positions)

Aug. 5: Belleville High Banks: Travis Scott (10 positions)

Aug. 6: Belleville High Banks: Curtis Spicer (8 positions)

Aug. 16: Lanco’s Clyde Martin Memorial Speedway: Brenden Bright (12 positions)

Sept. 24: Eldora Speedway: Carson Macedo (16 positions)



1. [111 wins] Mel Kenyon

2. [95 wins] Rich Vogler

3. [78 wins] Bob Wente

4. [63 wins] Bob Tattersall

5. [59 wins] Sleepy Tripp

6. [48 wins] Jimmy Davies

7. [38 wins] Bryan Clauson

8. [35 wins] Tracy Hines

9. [31 wins] Gene Hartley & Chuck Rodee

11. [30 wins] Dave Darland, Mike McGreevy & Johnny Parsons

14. [27 wins] Gary Bettenhausen & Tony Stewart

16. [25 wins] Darren Hagen, Parnelli Jones & Dave Strickland

19. [24 wins] Bill Engelhart

20. [23 wins] Tom Bigelow, Pancho Carter, Tommy Copp, Kevin Olson & Billy Vukovich

25. [22 wins] Bobby East & Shorty Templeman

27. [21 wins] Steve Cannon, Jimmy Caruthers, Rex Easton & Ken Schrader

31. [20 wins] A.J. Foyt

32. [19 wins] Jerry Coons Jr., Stan Fox & Jason Leffler

35. [18 wins] Dave Steele

36. [17 wins] Christopher Bell, Jay Drake & J.J. Yeley

39. [16 wins] George Amick, Billy Cantrell, Lee Kunzman, Bobby Olivero & Henry Pens

44. [15 wins] Rico Abreu, Don Branson & Larry Rice

47. [14 wins] Chuck Arnold, Jack Turner & Leroy Warriner

50. [13 wins] Steve Knepper, Kyle Larson, Don Meacham, Ryan Newman & Stevie Reeves

55. [12 wins] Danny Caruthers, Gene Force, Russ Gamester, Jeff Gordon, Bobby Grim, & Ron Shuman

61. [11 wins] Kasey Kahne, Jimmy Knight, Bob McLean, Johnny Moorhouse, Bobby Santos & Brad Sweet

67. [10 wins] Allen Heath, Doug Kalitta, Brad Kuhn, Steve Lotshaw, Jerry McClung & Chuck Weyant

73. [9 wins] Billy Boat, Tony Elliott & Chuck Gurney

76. [8 wins] Merle Bettenhausen, Tony Bettenhausen, Hank Butcher, Kevin Doty, Dan Drinan, Ronnie Duman, Brian Gerster, Kenny Irwin Jr, Eddie Johnson, Michael Lewis, Andy Michner & Josh Wise

88. [7 wins] Tommy Astone, Jack Hewitt, Don Horvath, Page Jones, Kenneth Nichols, Larry Patton, Les Scott, Len Sutton, Tanner Thorson & Johnnie Tolan

98. [6 wins] Donnie Beechler, George Benson, Dana Carter, Bob Cicconi, Robby Flock, Nick Fornoro Jr., Arnie Knepper, Ricky Shelton, Mike Streicher, Dave Strickland, Jr., & Roger West

109. [5 wins] Mike Bliss, Lonnie Caruthers, Larry Dickson, Mike Fedorcak, Burt Foland, Mack McClellan, Danny McKnight, Cliff Spalding, Ricky Stenhouse Jr. & Jerry Weeks

119. [4 wins] Caleb Armstrong, Teddy Beach, Johnny Boyd, Frank Burany, Russ Congdon, Ray Elliott, Aaron Fike, Danny Frye, Billy Garrett, Mike Gregg, Jim Hettinger, John Heydenreich, Bubby Jones, Levi Jones, Andy Linden, Bobby Marshman, Roger McCluskey, Billy Mehner, Ken Nichols, Jeff Nuckles, Jan Opperman, Gary Ponzini, Davey Ray, Eddie Sachs, Don Schilling, Sam Sessions, George Snider, Dale Swaim, Kevin Swindell, & Rodger Ward

149. [3 wins] John Batts, Gays Biro, Chad Boat, Shane Cottle, Allen Crowe, Zach Daum, Bruce Field, A.J. Fike, Drew Fornoro, Gene Gennetten, Rick Goudy, Bob Hare, Bob Hauck, Jeff Heywood, Bill Homeier, Sam Isenhower, Jim Keeker, Jim McClean, Warren Mockler, Dave Moses, Earl Motter, Jerry Nuckles, Danny Oakes, Johnnie Parsons, Porky Rachwitz, Johnny Riva, Johnny Roberts, Lowell Sachs, Billy Shuman, Tom Steiner, Bobby Unser & Billy Wease

181. [2 wins] Al Alpern, Sonny Ates, Brady Bacon, Johnny Baldwin, Jim Beckley, Dean Billings, Alan Brown, Jack Calabrase, Johnny Cofer, Mel Cornett, Cotton Farmer, Terry Farrar, Joe Garson, Chuck Gurney, Jr., Kyle Hamilton, Bob Hogle, Rick Hood, P.J. Jones, Critter Malone, Jimmy McCune, Michael Pickens, Aaron Pollock, Barry Reed, Lloyd Ruby, Joe Saldana, Tom Sellberg, Tony Simon, Danny Stratton, Kody Swanson, Kevin Thomas, Jr., Steve Troxell, Don Vogler, Bruce Walkup, Terry Wente, Johnny White, Tommy White & Cole Whitt

218. [1 win] John Andretti, Mario Andretti, Mike Appio, Dick Atkins, Paul Bates, Spencer Bayston, Harry Beck, Bud Bogard, Tony Bonadies, Dan Boorse, Don Boorse, Dwight Brown, Steve Buckwalter, Barry Butterworth, Gary Byers, Larry Cannon, Tyce Carlson, Ed Carpenter, Dane Carter, Billy Cassella, Bill Chennault, Bill Clemons, Roy Cook, Jr., Ryan Durst, Edgar Elder, Todd Forbes, Joe Gaerte, Bradley Galedrige, Steve Gennetten, Elmer George, Potsy Goacher, Shane Golobic, David Gough, Ron Gregory, Norm Hall, Bob Harkey, Vern Harriman, Scott Hatton, Al Herman, Jordan Hermansader, Mike Hess, Jim Hines, Ted Hines, Shane Hmiel, Dean Holden, Blake Hollingsworth, Chuck Hulse, Buddy Irwin, Eddie Jackson, Van Johnson, Brent Kaeding, Bud Kaeding, Jimmy Kirk, Kevin Koch, Randy Koch, Bill Kollman, Cory Kruseman, Michael Lang, Greg Leffler, Larry McCloskey, Jim McElreath, Mel McGaughy, John Meyers, J.R. Miller, Travis Miniea, Russ Moynagh, Richard Myhre, Dick Northam, Hank Nykaza, Brian Olson, Danny O'Neill, Jim Packard, Wally Pankratz, Forrest Parker, Gene Pastor, Gary Patterson, Danny Pens, Jiggs Peters, Dick Pole, Richard Powell, Buddy Rackley, Keith Rauch, Dave Ray, Jimmy Reece, Bob Richards, Bruce Robey, Johnny Rodriguez, Gene Roehl, Jack Runyon, Sam Sauer, Dutch Schaefer, Ryan Scott, Frank Secrist, Jimmy Sills, Jigger Sirois, Lee Smith, Ron Smoker, Ned Spath, J.P. Standley, Graham Standring, Jerry Stone, Tanner Swanson, Buddy Taylor, Randy Tolsma, Leo Tucker, Bob Veith, Joe Walter, Eric Wilkins, Mauri Wilson, Doug Wolfgang & Billy Wood



1956: Shorty Templeman; 1957: Shorty Templeman; 1958: Shorty Templeman; 1959: Gene Hartley; 1960: Jimmy Davies; 1961: Jimmy Davies; 1962: Jimmy Davies; 1963: Bob Wente; 1964: Mel Kenyon; 1965: Mike McGreevy; 1966: Mike McGreevy; 1967: Mel Kenyon; 1968: Mel Kenyon; 1969: Bob Tattersall; 1970: Jimmy Caruthers; 1971: Danny Caruthers; 1972: Pancho Carter; 1973: Larry Rice; 1974: Mel Kenyon; 1975: Sleepy Tripp; 1976: Sleepy Tripp; 1977: Mel Kenyon; 1978: Rich Vogler; 1979: Steve Lotshaw; 1980: Rich Vogler; 1981: Mel Kenyon; 1982: Kevin Olson; 1983: Rich Vogler; 1984: Tom Bigelow; 1985: Mel Kenyon; 1986: Rich Vogler; 1987: Kevin Olson; 1988: Rich Vogler; 1989: Russ Gamester; 1990: Jeff Gordon; 1991: Mike Streicher; 1992: Stevie Reeves; 1993: Stevie Reeves; 1994: Tony Stewart; 1995: Tony Stewart; 1996: Kenny Irwin Jr.; 1997: Jason Leffler; 1998: Jason Leffler; 1999: Jason Leffler; 2000: Kasey Kahne; 2001: Dave Darland; 2002: Dave Darland; 2003: J.J. Yeley; 2004: Bobby East; 2005: Josh Wise; 2006: Jerry Coons, Jr.; 2007: Jerry Coons, Jr.; 2008: Cole Whitt; 2009: Brad Kuhn; 2010: Bryan Clauson (Overall) & Darren Hagen (Pavement); 2011: Bryan Clauson (Overall) & Darren Hagen (Pavement); 2012: Darren Hagen (Overall), Darren Hagen (Pavement) & Darren Hagen (Dirt); 2013: Darren Hagen (Pavement) & Christopher Bell (Dirt); 2014: Rico Abreu; 2015: Tracy Hines